Symbol and Footprint for this part were not created by SnapMagic, if you would like our team to create this part for you then
Request Now
AD977CNZ
The AD977/AD977A is a high speed, low power 16-bit A/D converter that operates from a single 5 V supply. The AD977A has a throughput rate of 200 kSPS whereas the AD977 has a throughput rate of 100 kSPS. Each part contains a successive approximation, switched capacitor ADC, an internal 2.5 V reference, and a high speed serial interface. The ADC is factory calibrated to minimize all linearity errors. The AD977/AD977A is specified for full scale bipolar input ranges of ±10 V, ±5 V and ±3.3 V, and unipolar ranges of 0 V to 10 V, 0 V to 5 V and 0 V to 4 V.
Availability: Out of Stock
Package Type: DIP-20
CAD Models: Symbol and Footprint
What is SnapMagic Search?
SnapMagic Search is a free library of symbols & footprints for the AD977CNZ by Analog Devices and for millions of electronic components.
Compatible with Eagle, Altium, Cadence OrCad & Allegro, KiCad, & more.
Discover parts from Texas Instruments, Microchip, TE Connectivity, Vishay & more.
- Symbol and Footprint
- 3D Model
- Alternates
Symbol
No web preview
This Symbol is Available for
Footprint
No web preview
This Footprint is Available for
3D Model
Preview not available
Note: If you're using IE or Edge, right-click and choose "Save as" to download.
Get this 3D Model in 1 business day!
More
| Verification | Issues | Specs | Pricing |
Specifications for the AD977CNZ
| Part Name | AD977CNZ |
| Manufacturer | Analog Devices |
| Formats Available for Symbols and Footprints |
Altium, Eagle, KiCAD, Cadence OrCad/Allegro, PADS, DxDesigner, PCB123, Pulsonix, Proteus |
| Number Of Adcs | 1 |
| Integral Nonlinearity Error | ±3 (LSB) |
| Maximum Operating Temperature | +85 °C |
| Dimensions | 26.9 x 7.11 x 4.95 (mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power Supply Type | Single |
| Pin Count | 20 |
| Input Signal Type | Single Ended |
| Typical Single Supply Voltage (V) | 5 V |
| Package Type | PDIP |
| Architecture | SAR |
| Minimum Operating Temperature | -40 °C |
| Sampling Rate | 100 (ksps) |
| Input Type | Voltage |
| Resolution | 16-bit |
| Digital Interface Type | Serial |
Inventory for the AD977CNZ by Analog Devices from major distributors.
| Supplier | Quantity | Price | Purchase | |
|---|---|---|---|---|
|
★ Featured
|
|
N/A | Visit Site |
No issues have been reported for the AD977CNZ
If you experienced any issues with the symbol or footprint, please report it.